Technologia LED cieszy się coraz większą popularnością. Ledy montowane są zarówno w prywatnych domach, jak i w firmach oraz pomieszczeniach przemysłowych. Popularne ledówki mają swoje zalety i wady. Oto najważniejsze z nich. Warto także wiedzieć na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Mówiąc o zaletach oświetlenia ledowego trzeba oczywiście zacząć od oszczędności energii. W porównaniu do żarówek, świetlówek czy halogenów pobierają one zdecydowanie mniej prądu. Daje to wymierne oszczędności.

Ponadto oświetlenie ledowe zdecydowanie mniej się nagrzewają. Tym samym wydzielają także mniej ciepła. Ma to także swój aspekt bezpieczeństwa. W przypadku oświetlenia LED istnieje dużo mniejsze ryzyko zaprószenia pożaru. Warto także wspomnieć, że oświetlenie ledowe charakteryzuje się także bardzo dużą żywotnością. Żarówki mogą posłużyć nawet kilkanaście lat.

Oświetlenie ledowe ma oczywiście także swoje wady. Przede wszystkim jest to cena. Koszt żarówek ledowych jest zdecydowanie wyższy niż tych tradycyjnych. Jednak biorąc pod uwagę ich energooszczędność i tak opłaca się w nie zainwestować. W przypadku zakupu oświetlenia ledowego trzeba także dokładnie sprawdzać producenta. Na rynku istnieje bowiem wiele niskiej jakości produktów. Przy oświetleniu typu LED nie warto oszczędzać jeśli rzeczywiście chce się osiągnąć zamierzony efekt.

Kupując żarówki ledowe trzeba także pamiętać o tym, aby nie sprawdzać ich mocy watach tak, jak w przypadku tradycyjnych żarówek. W przypadku żarówek ledowych parametrem określającym moc żarówki są lumy.

Kategorie: Ciekawe