Oświetlenie ledowe w naszym domu zdobywa coraz więcej zwolenników. Nie tylko dlatego, że jest energooszczędne, ale także dlatego, iż idealnie nadaje się do podkreślenia wielu detali w mieszkaniu.

Dlatego decydując się ona oświetlenie ledowe w domu jedynym argumentem nie powinny być wyłącznie koszty. Warto także zwrócić uwagę na to jakie pomieszczenia będą lampy oświetlać. Pod tym kątem niezwykle ważna jest moc oświetlenia LED. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wybierając żarówki ledowe nie można kierować się mocą wyrażoną w watach, tak jak w przypadku tradycyjnych żarówek. W tym przypadku moc żarówek określa się lumenami. Można powiedź, że żarówka o mocy 250 lumenów podpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 25 watów.

Oprócz mocy oświetlenia niezwykle ważna jest także temperatura barwowa. Tak wyrażana jest
kelwinami. Im mniej żarówka posiada kelwinów tym jej barwa światła jest cieplejsza. Żarówka o ciepłej barwie będzie posiadała mniej niż 3300 kelwinów. Takie żarówki najlepiej spełnią swoje zadanie w pomieszczeniach gdzie odpoczywamy, np. w sypialni lub salonie. Oczywiście przeciwieństwem barwy ciepłej jest barwa zimna. Ta zaczyna się od 5300 kelwinów. Taka żarówka będzie pasować do pomieszczeń surowych i minimalistycznych. Świetnie nadaje się także do podkreślenia elementów metalowych. Najczęściej żarówki LED o zimnej barwie montuje się w biurach i wszędzie tam gdzie wymagane jest skupienie wzroku. Zaletą zimnej barwy jest to, iż pozytywnie wpływa ona na koncentracje, a jednocześnie nie męczy oczu.

Kategorie: Ciekawe